Jacek Kopczyński to polski aktor, który wyrobił sobie markę w polskim przemyśle filmowym i telewizyjnym. Urodził się 4 września 1956 roku w Białymstoku.

Kopczyński karierę aktorską rozpoczął pod koniec lat 70., pracując w teatrze. Uznanie zyskał na początku lat 80., kiedy zagrał główną rolę w popularnym polskim serialu telewizyjnym „07 zgłoś się”. Spektakl był dramatem kryminalnym, który śledził wyczyny policjanta Janka Kosa. Kopczyński wcielił się w jednego z głównych bohaterów, oficera Czesława Ziębę, a jego kreacja została dobrze przyjęta przez publiczność.

Po sukcesie „07 zgłoś się” Kopczyński pojawił się w wielu innych filmach i serialach. Współpracował z najbardziej znanymi polskimi reżyserami, m.in. Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Jerzym Hoffmanem.

Jedną z najbardziej pamiętnych ról Kopczyńskiego była rola w filmie „Kronika wypadków miłosnych” z 1986 roku. Film w reżyserii Kieślowskiego to komedia romantyczna, która bada wzloty i upadki związków. Kopczyński wcielił się w rolę Pawła, mężczyzny, który zakochuje się w kobiecie o imieniu Ania, ale z trudem okazuje jej uczucia.

Oprócz pracy w filmie i telewizji Kopczyński udzielał się również w teatrze. Wystąpił w wielu produkcjach, m.in. „Mewa” i „Sen nocy letniej”.

Kopczyński otrzymał kilka nagród za swoją pracę aktorską na przestrzeni lat. W 2001 roku został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski za zasługi dla kultury polskiej. Jest także zdobywcą dwóch Orłów, które są polskim odpowiednikiem Oscarów.

Mimo sukcesu Kopczyński pozostał skromny i oddany swojemu rzemiosłu. Jest znany ze swojego profesjonalizmu na planie i umiejętności wnoszenia głębi i złożoności do swoich ról.

W ostatnich latach Kopczyński kontynuował pracę w branży filmowej i telewizyjnej. Jego najnowszym projektem był film „Krew Boga” z 2019 roku, dramat historyczny osadzony w XVII wieku.

Jacek Kopczyński jest w Polsce bardzo cenionym i utalentowanym aktorem. Pracował przy wielu filmach, programach telewizyjnych i produkcjach teatralnych, a jego wkład w kulturę polską został doceniony. Pomimo sukcesu pozostaje oddany swojemu rzemiosłu i nadal stawia sobie wyzwania w nowych rolach i projektach.